לקחים חשובים מהשטח – השקעות נדל"ן בארה"ב

אם חשבתם שהשקעות נדל"ן בארה"ב הן תמיד עסקה בטוחה וחלקה, אז אתם טועים, מה שעברתי ילמד אתכם אחרת. לפני כארבע שנים, התלהבתי מהזדמנות לרכוש נכסי נדל"ן רב-משפחתיים במדינה בארה"ב. יחד עם שותפים ישראלים ומקומיים, רכשנו במשותף מספר בניינים תמורת כ-1.1 מיליון דולר. התוכנית הייתה לשפץ את הנכסים, לאכלסם בדיירים ולהחזיר את ההשקעה בתשואה טובה לאחר מכירתם (עסקת פליפ).

 

אך מה שהתחיל כעסקה מבטיחה, הפך במהרה לתעלומה מתסכלת. למרות שהשותף המקומי הבטיח שהכל עובד כשורה, התחלנו לקבל סימנים שמשהו לא תקין – דחיות חוזרות בתשלומי שכר הדירה, התנגדות לבקשתנו למכור או לממן מחדש את הנכסים, וכן הלאה.

 

ואז, באחד הימים, בזמן ביקור קצר בישראל, החלטתי לערוך בדיקה קטנה במאגרי המידע הציבוריים בארה"ב על הנכסים. מה שגיליתי, היכה בי כרעם ביום בהיר. מסמכים רשמיים שחור על גבי לבן חשפו שהשותף המקומי זייף מסמכי בעלות, ולמעשה לקח הלוואות ענק בסך כולל של 3.5 מיליון דולר על הנכסים האלה וכנראה גם נכסים נוספים – הכל מאחורי גבנו.

 

באותם רגעים איומים, חשבתי שהכל אבוד. השקעתי כמיליון דולר, המשקיעים שגייסתי נמצאים בסכנה. הייתי במצב נפשי קשה ונמנעתי מפגישות. זה היה כמו חלום בלהות – איך ייתכן שמישהו שבו בחרתי להיות שותף אסטרטגי, יכול היה להתנהג בצורה נבזית ולרמות אותי ואת המשקיעים?

 

כשהמהלומה קצת התפוגגה, התייעצתי עם עורך דין אמריקאי מומחה שליווה אותי בהשקעות קודמות. הוא המליץ לי להתאפק, להירגע ולא לפעול מתוך כעס. לאחר שבדק את המסמכים שאיששו את הזיוף, הוא אמר שזו עבירה פדרלית חמורה של הונאה. המלצתו הייתה להימנע מפנייה ישירה לשותף המקומי באותה עת, אלא להעביר את כל המידע לעורך הדין כדי שיטפל בכך בשיטות חוקיות וייקח את הטיפול תוך דרישה לתיקון המצב.

 

אותה עצה נתנה לי רוח גבית ומוטיבציה חדשה לפעולה. כן, זו הייתה מכה קשה מאין כמותה ועברתי לילות כמעט ללא שינה בחודשים הראשונים. אך מצאתי בתוכי כוח רצון והחלטיות להילחם עד הסוף למען המשקיעים ושמי הטוב שנפגע, ולא להרפות. עורך הדין פתח בהליכים משפטיים מתאימים וכעבור כחודש וחצי של דרישות ותכתובות, השותף המקומי נכנע.

 

ההסכם שהושג היה שהשותף קונה את חלקנו בעסקה תמורת כ-2.4 מיליון דולר. נכון, זה כפול פלוס מההשקעה המקורית שלנו, המשקיעים קיבלו תשואה פנומנלית על השקעתם וכך גם אני יכולתי להתאושש כלכלית ולהמשיך קדימה, הפעם עם ניסיון כואב אך יקר ערך.

 

מה למדתי מהתהליך? ישנם מספר לקחים חשובים עבורי ועבור כל מי שמתעניין בהשקעות נדל"ן:

 

  1. מי השותף שלך – בחירת השותפים היא קריטית להצלחת העסקה. בדקו היטב את רקע השותפים הפוטנציאלים – ניסיונם, מקצועיותם, מוניטין ואמינות. כל סימן של חוסר יושרה או ערפול מידע הוא נורת אזהרה אדומה.

 

  1. בצעו תמיד בדיקת נאותות יסודית – גם אם זה עולה זמן וכסף, חשוב לבצע בדיקת נאותות על פרטי הנכסים, הזכויות עליהם, ההלוואות וההיסטוריה שלהם לפני ההשקעה. בדוק הכל לפרטי פרטים.

 

  1. מימון – היזהרו משותפים שמנסים לדחוף אותך למימון יתר של הנכס או לגייס חובות משמעותיים.

 

  1. המרכיב האנושי הוא החשוב ביותר – בסופו של דבר, האנשים שמעורבים בעסקה הם המפתח להצלחתה או כישלונה, לא רק הנכסים עצמם. אפילו נכס מצוין יכול להיות בעייתי עם שותפים לא אמינים. השקיעו מאמצים בלבחור שותפים ערכיים ובעלי יושרה.

 

  1. שמרו על קור רוח גם במצבים קיצוניים – בזמנים של משבר וחשש להפסד כספי, קל מאוד להיכנס לפאניקה ולנקוט בפעולות חפוזות ומזיקות. חשוב לשמור קור רוח, להיעזר ביועצים מקצועיים ולהמשיך לפעול באסטרטגיה ובנחישות.

 

  1. ראה כל אתגר כהזדמנות לצמיחה – החוויה הזו לימדה אותי שלעתים קרובות, המצבים הקשים ביותר בחיים הם הזדמנות להתבגר, ללמוד לקחים חשובים ולהפיק תועלת לטווח ארוך. גישה חיובית וראיית התמונה הגדולה יותר עזרו לי לצלוח את המשבר. להזדמנויות השקעה בארה"ב לחצו כאן >

 

  1. בקשו ייעוץ מקצועי כשצריך – לעתים נדרש ייעוץ חיצוני של מומחים כמו עורכי דין, יועצים כלכליים וכדומה כדי להבין את המצב לעומקו ולקבל החלטות נכונות. אל תהססו לבקש עזרה במצבים מורכבים.

 

למרות שהחוויה הייתה קשה מנשוא, היום אני רואה בכך את ההזדמנות שעזרה לי להפוך לבעל ניסיון יקר ערך וחתרני יותר בתחום השקעות הנדל"ן. החוויה הזו צרבה בי את החשיבות של שקיפות, יושרה ובחירת שותפים מתאימים בעסקאות נדל"ן.

 

אם גם אתם מעוניינים להשקיע בנדל"ן בארה"ב או בכל מקום אחר, חשוב להיעזר במומחים שיוכלו ללוות אתכם בכל שלבי הדרך ולוודא התנהלות ראויה של כל הצדדים המעורבים. חברת liberkey, מתמחה בליווי והובלת עסקאות נדל"ן מניב בערים הגדולות בארה"ב. עם צוות של אנשי מקצוע בפיקוח צמוד, מתודולוגיה שקופה ומוכחת, וניתוח סיכונים יסודי – ניתן להשקיע בביטחון ולנהל את ההשקעה באופן מקצועי ובטוח.

 

בין שתבחרו לעבוד עם liberkey או עם חברה אחרת, חשוב שתלמדו מהחוויות שלי ושל אחרים ותשקיעו בבדיקות נאותות וביצירת שותפויות יציבות ובנות-קיימא. כך תוכלו ליהנות מכל היתרונות וההזדמנויות הגלומים בהשקעות נדל"ן בארצות הברית, תוך צמצום הסיכונים והחשיפה למצבים לא רצויים.

חננאל אלבו
חננאל אלבו

נעים מאוד, שמי חננאל, משקיע בנדל״ן בארה״ב. חי ונושם את העולם המרתק הזה כבר קרוב לעשור. בנוסף, אני מלווה אנשים ומשפחות בתהליכי השכלה פיננסית.
אני נשוי ואב ל־4, חובב ספורט ונגרות, מתנדב כנהג אמבולנס וכחובש.

לשיחת ייעוץ והתאמה עם מומחי ההשקעות שלנו השאירו פרטים

תפריט נגישות