איך להשקיע כסף – הווייז שלכם לחופש כלכלי

אחרי שהתחלנו את השנה עם ההחלטה להיות מאושרים והבנו שיציבות כלכלית היא אחד הדברים שיעזרו לנו להגיע לשם, זה בדיוק הזמן לחשב מסלול כדי להבין איך לעשות את זה.

דורות רבים של ילדים גדלו על האמרה של דוקטור סוס (סופר ומאייר אמריקאי) "אם יוצאים, מגיעים למקומות נפלאים" ואני חושב שזה נכון מאד, אבל הדבר הכי משמעותי שהוא לא ציין זה שצריך לתכנן.

 

כמו שלא נבנה בית בלי תכנון מוקפד של כל שלב בבניה החל מהיסודות ועד הגג, כך גם בתכנון הכלכלי שלנו ובוודאי בתכנון ההשקעות שלנו. תכנון הוא אבן היסוד להצלחה!

 

כל הדרכים לנכסים מניבים, מתחילות בתכנון

תכנון נכון של הדרך, יכול להתחיל מנקודות מוצא שונות. יש להתאים לכל משפחה את התוכנית הייחודית לה בהתאם להכנסות, לנכסים הכספיים ולנכסים הפיזיים שלה וכמובן בהתאם למטרות. לא כולם חייבים להתחיל מאותה נקודת הפתיחה, אבל כן יכולים להגיע יחד לנקודת הגמר, הכל תלוי בתוכנית.

 

אז איך עושים את זה?

מתחילים מהמטרה. ראשית יש לבחון מה המטרה שלי? מה אני רוצה שיקרה לי מבחינה כלכלית בסוף הדרך ברגע שאשיג אותה? מה הסכום שארצה לקבל מההשקעה שלי? ואחרי שהגדרנו את המטרה, נתחיל לבחון את הדברים לעומק.

 

בחינת הנכסים שלנו

ראשית נבדוק מה יש לנו ואיפה מסתתרים כספים שאנחנו לא שמים לב אליהם ביום יום. היומיום שלנו כל כך עמוס וגדוש שרובנו לא ממש עוצרים כדי לבדוק מה קורה בחשבון שלנו, בקרנות ובתוכניות. אז כדי להכין תכנית אמיתית ומשמעותית שתוביל אותנו למטרה, קודם כל נבצע סקירה: אילו תוכניות חיסכון, חסכונות פנסיונים והשקעות כספיות יש לנו, מה הם מניבים עבורנו וכמה אנחנו משקיעים בכל אחד. מה ההכנסה החודשית שלנו ומה ההוצאות השוטפות והאם כל ההוצאות חשובות או שיש כסף שסתם בורח לנו בין האצבעות?

 

מיפוי המצב הפיננסי

אחרי שבדקנו את הכל, אנחנו בונים מפה פיננסית שתספר לנו מה האופציות שעומדות בפנינו ואיך אפשר למנף את המצב הקיים לטובת רכישת נכס מניב. חשוב לדעת שגם אם המצב לא נראה אופטימי, עדיין יש מהלכים שניתן לבצע על מנת להגיע ליעד. האמונה שלי היא שכל אדם יכול לרכוש נכס מניב, גם אם יש לו כסף וגם אם אין לו כסף והעבודה שלי היא ללוות אתכם כדי שתגיעו לשם.

 

 

כשהתוכניות והמציאות מתנגשים

תכננו תכנית ואנחנו דבקים בה, אבל לפעמים קורים בדרך דברים נעימים יותר או פחות ונוצר מצב שהתוכנית כבר פחות מתאימה. גם למצבים כאלה צריך להתכונן. חשוב שנבין שעד כמה שהתוכנית הייתה נכונה וטובה לזמן מסוים, לפעמים התנאים משתנים ואז צריך לבצע התאמות, כי החיים דינמיים וצריך לצלוח אותם תוך כדי גמישות. זה לא אומר שצריך לוותר על התוכניות אלא רק להתאים אותן למציאות המשתנה ובכל מקרה להמשיך לחתור כל הזמן למטרה. וכמו בחיים כשאנחנו נוסעים למקום כלשהו והווייז מסמן לנו שיש פקק, חסימה או חלילה תאונה בדרך, הוא כמעט תמיד ימצא לנו מסלול חלופי ויחשב עבורנו מסלול מחדש על מנת לעקוף את העיכוב. המסלול ישתנה ואולי אפילו יתארך אבל מה שבטוח, זה שאם ניצמד למסלול או לצורך העניין לתכנית שלנו, במוקדם או במאוחר, נגיע אל היעד!

הכלים שעומדים לרשותנו כשאנחנו בודקים איך להשקיע כסף

אחד הדברים החזקים שעומדים לרשותנו בכל הקשור לתכנון, הוא האקסל. רגע, לפני שאתם נבהלים, תנו לי להרגיע אתכם, זה לא מסובך כמו שזה נראה! אתם לא צריכים להיות גאונים פיננסיים וגם לא גאונים במחשבים בשביל זה אני פה (ואף פעם לא טענתי שאני גאון).

תכנון נכון מצריך שני דברים: הכנסת כל הנתונים לאקסל ומעקב אחריהם. אז עכשיו תשאלו, למה דווקא אקסל ומה עושים איתו? בשביל זה אני כאן.

 

דגלאס אוורט אמר: "יש אנשים החיים בעולם של חלומות, יש אחרים שחיים במציאות ויש כמובן את אלה שהופכים את החלומות למציאות"

 

אז אם אתם מעוניינים לשמוע איך להפוך את החלומות שלכם למציאות ולתכנן את החופש הכלכלי שלכם, התקשרו אלי ואספר לכם.

Picture of טל מנצ’ל
טל מנצ’ל

נעים מאד, שמי טל, סמנכ״ל השקעות 'ליברקי' ישראל. שרת בצה"ל 25 שנים ופרש בדרגת סגן אלוף. בעל ניסיון אישי במגוון השקעות בארץ ובחו“ל, ניהול והובלת פרוייקטים ותקציבים גדולים ומתמחה בתחומים פיננסיים מרכזיים, בכללם מסחר בשוק ההון, ייעוץ משכנתאות וייעוץ ואימון לכלכלת המשפחה.

לשיחת ייעוץ והתאמה עם מומחי ההשקעות שלנו השאירו פרטים

תפריט נגישות