עצמאות כלכלית

יום העצמאות וחגיגות העצמאות, הם זמן טוב לדבר על עצמאות כלכלית (כמה עצמאות במשפט אחד…)

מה זה עצמאות כלכלית?

מילון ספיר מגדיר עצמאות כך: ״אי תלות באחרים, עמידה ברשות עצמו.״ וזו אכן הגדרה מדויקת, אבל אם נשאל כמה אנשים, אני בטוח שנקבל כמה וכמה תשובות כי כל אחד מפרש עצמאות קצת אחרת. אחד יגיד שזה החופש לבחור, שני ידבר על עצמאות הקשורה לצבא ומדינה, שלישי ידבר על אוטונומיה ורביעי ידבר על עצמאות במסגרת מוגבלות פיזית, כל אחד מגדיר את זה לפי העולם שבו הוא פועל.

 

אם נלך לעולם שלי, אני רוצה לחבר את זה למונח עצמאות כלכלית.

 

בוודאי שמעתם לא פעם את המילה עצמאות כלכלית. נוהגים להשתמש בה לא מעט, עד שהיא הפכה שחוקה ולעיתים ריקה מתוכן ומעלה שאלות כמו האם עצמאות כלכלית היא דבר אפשרי? האם זה משהו שניתן להגשים? האם זו לא סיסמא של מנטורים?

אלה הן בהחלט שאלות חשובות מכיוון שבעולם מלא מסרים, אנחנו יכולים לגמרי להתבלבל ולחשוב שרק יחידי סגולה מסוגלים להגיע לכך, או שזה טוב מדי כדי שזה יהיה אמיתי.

 

לכן, קודם כל חשוב להבין מה זה אומר ׳עצמאות כלכלית׳ ולדעת שגם במקרה הזה, כל אחד מפרש את צמד המילים האלה קצת אחרת ובהתאם למצבו הנוכחי.

 

עבור חלק מהאנשים, עצמאות כלכלית היא מצב שבו יש להם יותר הכנסות מהוצאות

עבור חלק אחר, עצמאות כלכלית תהיה אם יהיה להם איקס כסף בבנק.

יש חלק שעבורם עצמאות כלכלית פירושה שקט ושלווה.

ויש כאלה שעצמאות כלכלית עבורם זה פשוט לא לעבוד יותר.

 

אני מניח שכל הגדרה יכולה לקלוע למטרה, אולם, ישנה הגדרה אחת שתהיה נכונה לכולם והיא – כאשר נצליח לייצר מנגנון שבו בכל חודש ייכנס כסף לחשבון הבנק שלנו, ללא קשר לשעות העבודה שאנחנו עובדים.

אפשר לקרוא לזה – הכנסה פסיבית כדוגמת השקעות נדל"ן מניבות.

 

למה כולם שואפים לעצמאות כלכלית?

מי לא היה רוצה לקום בבוקר בלי שעון מעורר, בלי ללכת לאותו מקום העבודה המאוס לעיתים, בלי לעשות את אותן פעולות ובסוף החודש לא לשאול, לאן הלך הכסף?

כולנו!

עצמאות כלכלית, יכולה לייצר אצלנו אפשרויות בלתי מוגבלות:

  • שקט ושלווה הנובע מכך שאנחנו לא צריכים לרדוף אחרי הכסף.
  • יכולת לבחור מה לעשות, מתי ובאיזה אופן.
  • יכולת להגשים את החלומות שלנו.
  • אפשרות לעסוק בדברים שאנחנו אוהבים ולא רק כי אנחנו חייבים.
  • יכולת לדאוג לילדים ולמשפחה שלנו.
  • ידיעה שבשעת משבר, לא ניפגע, או שניפגע רק פגיעה מינימלית ביחס לאחרים.

 

אם זה כל כך טוב, למה לא כולם עושים את זה בפועל?

כי זה מצריך שינוי חשיבה, לפעמים גם שינוי הרגלים. וזה מצריך אומץ

זה מצריך גם להודות בפני עצמנו ולהגיד, ״אני צריך מישהו שיראה לי איך עושים את זה״.

עצמאות כלכלית מתחילה קודם כל בעצמאות מחשבתית, ביכולת להחליט את ההחלטה המתאימה לי ולא לעשות דווקא את מה שמצפים ממני. אפשר לומר שהיא מתחילה מהחופש לעשות את הבחירה הנכונה עבורי ולעיתים גם עבור המשפחה שלי.

 

איך משיגים עצמאות כלכלית?

מהחלטה.

קודם כל צריך להתחיל בהחלטה שאנחנו רוצים לקחת שליטה על החיים ובמקום להיות מובלים על ידי כוח האינרציה, או הבוס, או הציפיות, לעשות החלטה עמוקה שאנחנו רוצים לקחת אחריות ולהתחיל לנווט את עצמנו לעבר עצמאות כלכלית.

 

ואם כבר הזכרתי את יום העצמאות, אז בהקשר לכך אגיד שממש כפי שעם ישראל לא חיכה לגאולה שתבוא, אלא פעל לעלות לארץ ולבצע בתוכה פעולות התנגדות עד לקבלת העצמאות שלנו, ממש כפי שהחלוצים הבינו שכדאי שלא להסתמך על תרומות ועל נדיבותם של עמים אחרים ופעלו לעבר עצמאות כלכלית בכך שהחלו להתבסס על חקלאות. כך כדאי לכל אחד ואחת לחתור לעבר עצמאות כלכלית.

 

 

חננאל אלבו
חננאל אלבו

נעים מאוד, שמי חננאל, משקיע בנדל״ן בארה״ב. חי ונושם את העולם המרתק הזה כבר קרוב לעשור. בנוסף, אני מלווה אנשים ומשפחות בתהליכי השכלה פיננסית.
אני נשוי ואב ל־4, חובב ספורט ונגרות, מתנדב כנהג אמבולנס וכחובש.

לשיחת ייעוץ והתאמה עם מומחי ההשקעות שלנו השאירו פרטים

תפריט נגישות